Recent News
Bilans energetyczny

Bilans energetyczny dyktuje zmiany wagi ciała w oparciu o pierwsze prawo termodynamiki, które mówi, że energia nie może być tworzona ani niszczona. Kiedy spożywasz więcej kalorii (energii) niż potrzebuje twoje ciało, przybierasz na wadze. Jeśli spożywasz mniej kalorii niż potrzebuje twój organizm, tracisz wagę.

Aby wiedzieć, ile dokładnie jesz, musisz śledzić swoją dietę. Jeśli nie wiesz, ile kalorii spożywasz, jak możesz oczekiwać, że zrobisz postępy?

Rozwiązanie: Poznaj swoje liczby

Najpierw określ, ile kalorii potrzebujesz, aby utrzymać swoją masę ciała. Aby to zrobić, możesz użyć kalkulatora BMR.

Jeśli Twoim celem jest utrata tłuszczu, odejmij od wyników 250-500 kalorii dziennie. Taki deficyt teoretycznie spowoduje utratę 1-2 funtów wagi tygodniowo. Jeśli twoim celem jest budowanie mięśni, dodałbym tylko 200-400 kalorii dziennie, aby być w lekkiej nadwyżce. Przekarmienie nie pomoże ci szybciej przybrać na mięśniach, a tylko przyłoży dodatkową tkankę tłuszczową.

Następnie śledź swoją dietę, aby upewnić się, że spożywasz odpowiednią ilość kalorii dla swojego celu. Możesz użyć aplikacji do śledzenia odżywiania lub staromodnego pióra i papieru. Jeśli nie robisz wystarczająco szybkich postępów, być może będziesz musiał zwiększyć lub zmniejszyć ilość kalorii. Jest to coś, z czym musisz eksperymentować.

Niejedzenie wystarczającej ilości białka

Jeśli jesteś kulturystą, prawdopodobnie nie masz tego problemu. To ma tendencję do być problemem dla tych, którzy zaczynają się w fitness. Zakładają one odpowiednie spożycie, ale są daleko od tego (przynajmniej dla celów związanych z sylwetką).

Obecnie RDA dla białka wynosi 0,8g/kg/dzień. Ma to na celu zapobieganie niedoborom u osób prowadzących siedzący tryb życia i nie jest odpowiednie dla sportowców. Spożycie białka powyżej RDA nie jest szkodliwe dla zdrowych ludzi i może przynieść korzyści.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *