Recent News
COVID 19 a mikrokrążenie mózgowe

Jak COVID-19 wpływa na mikrokrążenie mózgowe

Badanie ujawnia bezpośrednie połączenie między nerwem błędnym a ośrodkami uczenia się w mózgu

Renomowany neurolog dołączy do zespołu kierującego pracownikami The American Heart Association

„Od jednego 'szczytu’ do następnego mija około 30 sekund, co oznacza, że poziom Twojej noradrenaliny stale się zmienia. Jednocześnie mogliśmy stwierdzić, że im głębsza 'dolina’, czyli im lepszy sen, tym wyższy kolejny szczyt i wyższy stopień przebudzenia” – mówi Mie Andersen.

„To pokazuje, że być może nie trzeba się martwić, jeśli budzisz się w nocy. Oczywiście, nie jest dobrze być bezsennym przez dłuższy czas, ale nasze badanie sugeruje, że krótkotrwałe przebudzenia są naturalną częścią faz snu związanych z pamięcią. Może to nawet oznaczać, że spałeś naprawdę dobrze” – dodaje Celia Kjærby.

Myszy rozwinęły „super pamięć

Powszechnie wiadomo, że sen jest dla nas dobry – na wiele sposobów. Usuwa produkty odpadowe, zapobiega chorobie Alzheimera i poprawia naszą pamięć.

Ten ostatni był również przedmiotem zainteresowania w tym badaniu, a wyniki sugerują, że myszy z największą liczbą głębokich dolin noradrenaliny były również tymi, które miały najlepszą pamięć.

„Myszy rozwinęły 'super pamięć’. Miały mniej problemów z przypomnieniem sobie rzeczy, których nauczyły się poprzedniego dnia. Oczywiście sugeruje to, że dynamika noradrenaliny wzmacnia procesy snu, które wpływają na naszą pamięć” – mówi Celia Kjærby.

Najpierw pozwolono myszom powąchać dwa identyczne obiekty. Następnie usypiano je, a po przebudzeniu wracano do tych przedmiotów. Jednak jeden z tych przedmiotów został zastąpiony nowym. Myszy, które widziały największą liczbę dolin noradrenaliny, były bardziej skłonne do badania nowego obiektu, co sugeruje, że pamiętały, iż poprzednim razem widziały inny obiekt.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *