Recent News
Przykłady rozwoju poznawczego

Przykłady z życia wzięte dotyczące rozwoju poznawczego

Aby zrozumieć, jak ludzie myślą i przetwarzają informacje, ważne jest, by przyjrzeć się, jak umiejętności poznawcze są wykorzystywane w codziennym życiu. Oto kilka życiowych przykładów rozwoju poznawczego.

Podejmowanie decyzji

Aby podjąć decyzję, osoba musi rozważyć informacje i dokonać najlepszego wyboru. Jako przykład można podać menu w restauracji. W menu jest wiele informacji o opcjach jedzenia. Czytanie menu wymaga przeanalizowania danych, a następnie zredukowania ich w celu dokonania konkretnego wyboru posiłku.

Rozpoznawanie twarzy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego możliwe jest rozpoznanie osoby nawet wtedy, gdy zapuściła brodę, nosi makijaż lub okulary, albo zmieniła kolor włosów?

Przetwarzanie poznawcze jest wykorzystywane w rozpoznawaniu twarzy i wyjaśnia, dlaczego nadal rozpoznajemy ludzi, których spotykamy po długim czasie, pomimo czasami drastycznych zmian w ich wyglądzie fizycznym.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Ta szeroko stosowana interwencja terapeutyczna opiera się na zrozumieniu poznania i tego, jak zmienia ono zachowanie.

Opiera się ona na założeniu, że poznanie i zachowanie są ze sobą powiązane, a teoria ta jest często wykorzystywana do pomocy osobom w przezwyciężeniu negatywnych wzorców myślenia. CBT dostarcza im alternatywnych, pozytywnych wzorców myślenia, aby promować pozytywne zachowania.

Zapominanie

Procesy poznawcze pamięci krótkotrwałej i długotrwałej wyjaśniają zapominanie. Przykładem zapominania mogą być studenci, którzy nie uczą się do egzaminów. Jeśli nie przenoszą oni informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, zapominają wiedzę wymaganą na egzaminie i mogą go nie zdać.

Rozumowanie

Myślenie i poznanie są wymagane do rozumowania. Rozumowanie angażuje intelekt i próbę poszukiwania prawdy na podstawie nowych lub istniejących informacji. Przykład tej aktywności można zaobserwować w debatach politycznych w telewizji.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *