Recent News
Wpływ mediów i Instragrama na kobiety

Wpływ mediów i Instagrama na kobiety

W badaniu z 2005 roku, dotyczącym wpływu wyidealizowanych obrazów medialnych na kobiety z college’u, badaczka Renee Engeln-Maddox odkryła, że prezentowanie zaledwie trzech reklam przedstawiających bardzo atrakcyjne modelki spowodowało, że wiele z kobiet porównywało siebie i swoje ciała do wyidealizowanych obrazów, które oglądały.

Nawet gdy uczestniczki stosowały technikę krytycznego przetwarzania, czyli kontrargumentowania, czyli tworzenia kontrargumentów przeciwko niezdrowym porównaniom społecznym, nadal doświadczały niezadowolenia z wyglądu i internalizacji „szczupłego ideału”.

W 2008 roku metaanaliza (analiza wyników wielu badań) potwierdziła związek między obrazami z mass mediów a internalizacją niezdrowego ideału szczupłości u kobiet, wraz z niezadowoleniem z własnego ciała (Grabe, Ward, & Hyde).

Ponadto, nie tylko reklamy i ukierunkowane wiadomości dla konsumentów wpływają na nasz obraz ciała, ale obrazy, które widzimy naszych przyjaciół, kolegów i znajomych w mediach społecznościowych również wywierają wpływ. W 2013 roku badacze Marika Tiggemann i Amy Slater powiązali korzystanie z Facebooka z większymi obawami dotyczącymi obrazu ciała u 13-15-letnich dziewcząt.

To samo badanie wykazało istotny związek między internalizacją ideału szczupłości a czasem spędzonym w Internecie. Później badacze Fardouly, Diedrichs, Vartanian i Halliwell (2015) znaleźli kolejny związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a zarówno nastrojem, jak i obawami dotyczącymi ciała u kobiet; konkretnie, spędzenie zaledwie 10 minut na przeglądaniu Facebooka zamiast neutralnej strony kontrolnej spowodowało bardziej negatywne jedzenie i więcej obaw związanych z twarzą, włosami i skórą.

Chociaż najbardziej znaczący wpływ mediów na obraz ciała i samoocenę zaobserwowano u kobiet, mężczyźni z pewnością nie są odporni na obrazy „idealnego” ciała. Mężczyźni, którzy oglądali reklamy przedstawiające męskich modeli lub aktorów z idealnym typem ciała umięśnionego, byli bardziej skłonni do odczuwania negatywnego stosunku do własnego ciała i częściej czuli się niezadowoleni z własnych mięśni (Hargreaves & Tiggemann, 2009).

Szczególnie Instagram wydaje się mieć ogromny wpływ na to, jak postrzegamy siebie i swoje ciała. Naukowcy Brown i Tiggemann (tak, ten sam Tiggemann z wcześniejszych badań!) badali związek między oglądaniem zdjęć z Instagrama a nastrojem i niezadowoleniem z ciała u młodych kobiet (2016).

Uczestniczkom pokazano jeden z trzech zestawów zdjęć: (1) zdjęcia celebrytów na Instagramie, (2) zdjęcia nieznanych, równie atrakcyjnych rówieśników na Instagramie lub (3) zestaw kontrolnych zdjęć podróżniczych z Instagrama.

Co nie jest zaskakujące, ci, którzy oglądali zdjęcia celebrytów i rówieśników, doświadczyli bardziej negatywnego nastroju i większego niezadowolenia ze swojego ciała niż ci, którzy oglądali zdjęcia z podróży. Efekt ten był zapośredniczony, lub wyjaśniony przez porównania wyglądu.

Nie czujcie jednak potrzeby rezygnacji z konta na Instagramie – późniejsze badania zweryfikowały to odkrycie, badając, w jaki sposób sposoby korzystania z portali społecznościowych wpływają na nasze zadowolenie z ciała i obawy o nie.

Młode kobiety, które angażowały się w większą aktywność skoncentrowaną na wyglądzie na Facebooku i Instagramie, zgłaszały większe niezadowolenie ze swojego ciała i bardziej zakorzenioną internalizację ideału szczupłej sylwetki niż te, które angażowały się głównie w aktywność na portalach społecznościowych nie skoncentrowaną na wyglądzie (Cohen, Newton-John, & Slater, 2017).

To odkrycie mówi nam, że to nie samo korzystanie z mediów społecznościowych prowadzi do spadku zadowolenia z własnego ciała, ale konkretnie korzystanie z mediów społecznościowych związane z wyglądem. Kiedy porównujemy się do „idealnych” ciał, które widzimy na Instagramie, generalnie doświadczamy większego niezadowolenia z siebie.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *